fejléc2
BÜKKSZÉKI SZÁLLÁS

MENÜ

A Bükk-hegység lábánál, dombok között található kis üdülőfalu. Egertől alig 20 km-re található. Hírnevét az 540 méter mélységből előtörő 40°C hőmérsékletű Salvus gyógyvíznek köszönheti. A Salvus gyógyvíz a nagy oldott ásványisó-tartalmú, alkáli- hidrogén- karbonátos- kloridos, brómos-jodidos gyógyvizek csoportjába tartozik. Összetételét tekintve a világon egyedülálló, igen magas oldott anyag tartalmú (22205 mg/l) gyógyvíz. Az anionok közül kiemelkedő mennyiségű a hidrogén-karbonát, amely a többi összetevővel komplex hatást kifejtve a vizet az egyik legkülönlegesebb tulajdonságú gyógyvízzé teszi.


Az 1930-as években az ún. "Bükkszéki boltozaton" mélyfúrások telepítésével ifj. Lóczy Lajos és Schréter Zoltán geológusok szénhidrogén kutatást kezdeményeztek. A kutatás eredeti célját csak részben érte el, mivel a kitermelt olaj mennyisége nem volt jelentős, azonban ekkor fedezték fel itt a repedésekkel, hasadékokkal átszőtt mészkövet, pontosabban az ott lévő 39-40 fokos hévizet. Erre először kisebb fürdő létesült, amit később a nagy érdeklődésre tekintettel, bővítettek. A település természeti értékét elismert gyógyvize mellett a környező tiszta levegőjű fenyő és lomblevelű erdő nagymértékben növeli.

Az ásványvíz alkalikus tulajdonságai jól érvényesülnek a savkötő-képességben, emiatt felhasználásuk első területe a savtúltengéses gyomorhurut, valamint a savtúltermeléssel járó gyomorbetegségek. Nem mindegy azonban, hogy mikor issza a beteg az ásványvizet. Étkezés közben fogyasztva ugyanis közömbösítő hatása csak rövid ideig tart, majd a táplálék hatására ismét fokozódik a savtermelés. Ha a beteg étkezés előtt fogyasztja az ásványvizet, akkor az üres gyomorból gyorsan a bélbe kerülő ásványvíz gátolja a gyomornedv-elválasztást. A savtúltengésben szenvedő betegek tehát éhgyomorra, illetve az egyes étkezések közti idő alatt fogyasszák a napi Salvus víz mennyiséét (2-3 dl), több kis részletben, azaz néhány kortyot egy-egy alkalommal.

Kedvezőek az alkalikus gyógyvizek — nyálkaoldó tulajdonságuk miatt — a gyulladásos gyomor-bélrendszeri kórképek egy részében is, főleg a sok nyálkát termelő betegségekben. Nyálkaoldó tulajdonsága miatt kedvező az idült húgyúti gyulladásokban is, de ellenjavallt coli-baktérium okozta fertőzésben, mert e kórokozó szaporodásához az alkalikus vegyhatás kedvező feltételeket teremt. Egyes adatok azt bizonyítják, hogy a húgysav anyagcserét befolyásolva fokozzák a húgysavkiválasztást, emiatt kedvező gyógyhatásra lehet számítani köszvény ellen alkalmazva.

Nyálkaoldó tulajdonságuk miatt kerülnek az alkalikus gyógyvizek a hörgők idült megbetegedéseinek gyógykezelési lehetőségei közé. Idült hörghurutban 2-3 dl Salvus víz forró tejjel vagy langyos vízzel felhígítva, kisebb adagokban, több alkalomra elosztva megkönnyíti a köpetürítést, a gyulladásos váladék kiürülését.

Asztali nézet